Zdravie na jednom mieste
MENU
  1. >
  2. Cievna chirurgia - ambulancia

Cievna chirurgia

Budova ZDRAVOMED 2,  1. poschodie

Kŕčové žily dolných končatín, označované odborne aj ako varixy dolných končatín, patria medzi najrozšírenejšie ochorenie vo vyspelých krajinách, zaraďujú sa medzi civilizačné choroby. Medzi 30. – 70. rokom života postihujú približne 25% populácie. A po 70-om roku života až 70%. Najčastejšie trápia ženy.

Varixy alebo ľudovo povedané kŕčové žily, sú pomerne rozšíreným chronickým ochorením žilového systému, ktorý sa netýka len seniorov, ale postihuje aj mladšie vekové kategórie a často sa objavuje napríklad u žien počas tehotenstva alebo po pôrode. V rannom štádiu ide skôr o estetický problém, ktorý sa však postupom času môže vyvinúť do bolestivých stavov.

Varixy sa zaraďujú pod pojem chronická žilová nedostatočnosť, inak aj chronická žilová insuficiencia.

Kŕčové žily dolných končatín vznikajú následkom zhoršenej funkcie chlopní, ktoré sa nachádzajú v cievach. Chlopne napomáhajú v spätnom prúdení krvi z dolných končatín do organizmu. Medzi ďalšie príčiny vzniku varixov dolných končatín patria reflux krvi v povrchových alebo hlbokých cievach, nedostatočnosť žilovej pumpy, porucha vyprázdňovania periférnych žíl a chronická žilová hypertenzia.

Rizikové faktory, ktoré podmieňujú vznik kŕčových žíl sú napríklad, hormonálne zmeny, užívanie antikoncepcie a hormonálnej liečby, tehotenstvo (pre zvýšený vnútrobrušný tlak), kŕčové žily v iných častiach tela po pôrode.

Medzi znaky chronického žilového ochorenia, ktoré má pôvod v poškodení žilovej steny patria metličky, varixy, opuchy končatín, kožné zmeny, vred predkolenia alebo aj subjektívne príznaky, ako je pocit ťažkých nôh, napätia, pálenia, pocit chladu, mravčenie, brnenie, svrbenie, potivosť a bolesti nôh, nočné kŕče, nepokojné nohy alebo opuchy. Tieto príznaky signalizujú chorobný stav, preto je nevyhnutné včas ich rozpoznať a vyriešiť.

Na našom oddelení cievnej chirurgie vykonávame tri druhy zákrokov:

Potrebu chirurgického zákroku indikuje cievny chirurg – špecialista po dôkladnom sonografickom vyšetrení na našej ambulancii. Voľba metódy závisí od individuálneho stavu a problémov každého pacienta. Zákroky sú preplácané zdravotnými poisťovňami. Po zákroku je potrebné nosiť kompresnú bandáž, ktorú nájdete v našej lekárni.

Máme zmluvy so všetkými poisťovňami. 

NAŠI CHIRURGOVIA

MUDr. Andrej Smola, MPH
MUDr. Peter Urbán

ORDINAČNÉ HODINY

Pondelok - Piatok

08:00 - 12:00 ambulancia
12:00 - 12:30 obedová prestávka
12:30 - 17:00 ambulancia

 

Operačné zákroky
08:00 - 19:00 podľa plánu

KONTAKTY

Tel.: 048/419 01 65
Mobil: 0905 667 913, 0951 885 842 -
môžete nás kontaktovať aj SMS-kou
E-mail: recepcia@zdravomed.sk

Adresa:

Budova ZDRAVOMED 2 (1.poschodie)
Cesta k nemocnici 1
Banská Bystrica

Pokiaľ sa vám nedarí dovolať k nám počas našej pracovnej doby, počkajte prosím 5-15 minút a skúste znova – počas vyšetrenia častokrát nemôžeme prijať hovor.

 

Medicínske centrum ZDRAVOMED je neštátne zdravotnícke zariadenie poskytujúce služby všeobecných ambulancií pre dospelých, pediatrických a odborných ambulancií. Vysokú odbornosť lekárov potvrdzuje spokojnosť pacientov a kvalita poskytovaných služieb.

Kontakty

ZDRAVOMED 1
Cesta k nemocnici 23
974 01 Banská Bystrica
ZDRAVOMED 2
Cesta k nemocnici 1
974 01 Banská Bystrica
© 2021 Medicínske centrum ZDRAVOMED. Všetky práva vyhradené.
envelopephone-handset