Zdravie na jednom mieste
MENU
  1. >
  2. Laparoskopia prietrží (hernií)

Laparoskopia prietrží (hernií)

 

Pruh patrí medzi najčastejšie ochorenia bežnej populácie. Pruh (hernia, prietrž) sa najčastejšie vyskytuje v slabine. Slabinový pruh (inguinálna hernia) je v podstate porušenie pevnosti prednej brušnej steny v oblasti inguinálneho kanála, pričom v mieste oslabenia sa vytvára viditeľné vyklenutie. V 90-tich % majú prietrž v slabine muži a len v 10-tich % ženy. Slabinový pruh sa môže vyvíjať postupne, ale môže tiež vzniknúť náhle prudko pri výraznej fyzickej námahe (pri nadmernom intrabrušnom tlaku).

Pokiaľ sa pruh zaškrtí, ide o urgentnú situáciu a takmer vždy je potrebná akútna operácia. Pokiaľ je pruh voľne reponibilný (je možné obsah herniového vaku voľne “vtlačiť” späť do dutiny brušnej), nie je nutná urgentná operácia, ale operácia je doporučená vždy.    V súčasnosti je temer každý neurgentný slabinový pruh možné operovať laparoskopicky, čo má pre pacienta množstvo výhod – od kozmetiky, cez skorú mobilitu, výrazne menšiu bolestivosť. Na našom pracovisku vykonávame miniinvazívnu techniku s aplikáciou špeciálnej sieťky (technika Tension-free) na spevnenie defektu.

Operačne sa odstráni vak pruhu, pri klasickej operácii sa vytvorí plastika z priľahlých svalových a šľachových štruktúr slabiny. Pri laparoskopickej technike sa na miesto plastiky z vnútornej strany brušnej steny vkladá sieťka, ktorá bráni opätovnému vytvoreniu pruhu. Po operácii je prísnejší kľudový režim do 3 dní. Návrat do práce podľa charakteru zamestnania.

Pri ľahšej fyzickej námahe resp. administratívnej práci je možný aj po 7-10 dňoch, pri náročnejšom zamestnaní väčšinou po 3 týždňoch.

Po úspešnej laparoskopickej operácii je výrazne kratšia rekonvalescencia, niektorí pacienti sú schopní opustiť lôžkové zariadenie už v deň operácie, najčastejšie na druhý deň.

Pri laparoskopickej operácii sa vkladá sieťka cez dutinu brušnú pred pobrušnicu do miesta oslabenia. Laparoskopická operácia hernie sa uskutočňuje cez tri malé rezy v brušnej stene. Výkon je realizovaný miniinvazívnou technikou v dutine brušnej, kde sa odpreparuje vak pruhu a na defekt v brušnej stene sa fixuje sieťka. Výhodou metódy je vzhľadom na miniinvazívny prístup zväčša bezbolestný priebeh a rýchlejšia rekonvalescencia.

Objednať na konzultáciu sa môžete priamo TU.

Výhody laparoskopickej operácie

  • najmodernejšia mini-invazívna operačná metóda, ktorá umožňuje vykonávať zákroky v brušnej dutine s výraznými výhodami v porovnaní s klasickými operačnými metódami:
  • skrátenie pobytu v zdravotníckom zariadení
  • rýchlejšie hojenie rán a rekonvalescencia
  • lepší výsledný kozmetický efekt (bez stehov)
Medicínske centrum ZDRAVOMED je neštátne zdravotnícke zariadenie poskytujúce služby všeobecných ambulancií pre dospelých, pediatrických a odborných ambulancií. Vysokú odbornosť lekárov potvrdzuje spokojnosť pacientov a kvalita poskytovaných služieb.

Kontakty

ZDRAVOMED 1
Cesta k nemocnici 23
974 01 Banská Bystrica
ZDRAVOMED 2
Cesta k nemocnici 1
974 01 Banská Bystrica
© 2021 Medicínske centrum ZDRAVOMED. Všetky práva vyhradené.
envelopephone-handset