Zdravie na jednom mieste
MENU
  1. >
  2. Dupuytrenova kontraktúra

Dupuytrenova kontraktúra

 

 Zhrubnutím a stiahnutím spojivového tkaniva ruky pod kožou vzniká takzvaná Dupuytrenova kontraktúra, teda bezbolestná deformita ruky charakterizujúca sa hmatateľnými väzivovými uzlami alebo pásmi. Ako výsledok tohto spočiatku bezbolestného ochorenia sú jeden alebo viacero prstov ruky stiahnutých smerom k dlani a zároveň je porušená schopnosť úchopu prstov.

Dupuytrenova kontraktúra je ochorenie, ktorého priebeh je relatívne veľmi pomalý a môže trvať až niekoľko rokov. Začína sa vznikom výrastku nebolestivého uzlíka v dlani, ktorého ložiská a plocha sa postupne rozširujú k jednému alebo aj viacerým prstom. Týmto postupným rastom obmedzuje ich pohyb a bráni prstom v narovnaní. Preto je nutné, aby kontraktúru diagnostikoval kvalifikovaný odborník, ktorý správne definuje rozsah a určí správnu operatívnu liečbu, akú vám vieme poskytnúť aj na našej klinike.

Na operáciu Dupuytrenovej kontraktúry stačí lokálna anestézia. Okrem obvyklých predoperačných konzultácií a vyšetrení, nemusí pacient absolvovať žiadnu špeciálnu prípravu. Lekár však musí byť, ako pri všetkých chirurgických zákrokoch, informovaný o prípadných zdravotných problémoch, užívaní liekov alebo o alergiách, ktorými by mohol pacient trpieť. Dupuytrenova kontraktúra spadá pod takzvanú jednodňovú chirurgiu a pacient sa tak môže vrátiť po zákroku domov.

Presné pokyny o tom, ako ošetrovať pooperačné rany aj o priebehu rekonvalescencie a rehabilitácie poskytne pacientovi lekár počas kontrol. Krátko po operácii môže pacient cítiť bolesť a vyskytnúť sa môžu aj opuchy v mieste operácie. Na zmiernenie bolestí pomáha zdvihnúť operovanú ruku nahor a riešením sú tiež lieky proti bolesti. Operačná rana musí byť v sterilnom prostredí až do chvíle, kým pacientovi odstránia stehy. To býva väčšinou dva týždne po samotnej operácii.

S rehabilitáciou lekári odporúčajú začať, čo najskôr aj v prípade, ak pacient pri rehabilitačných cvičeniach pociťuje bolesť. Včasná rehabilitácia je mimoriadne dôležitá, aby na dlani nevzniklo zjazvené tkanivo. To by totiž mohlo mať podobný efekt, ako samotné ochorenie, ktoré obmedzuje hybnosť dlane. Rekonvalescencia trvá jeden až tri mesiace. Závisí od toho ako veľmi vážne bolo postihnutie pred zákrokom. V tomto smere je potom dôležitý aj prístup pacienta a rýchlosť hojenia rán.

Operácia Dupuytrenovej kontraktúry je špecifická tým, že v mieste zásahu na dlani, kde treba často odstrániť veľa tkaniva, je veľké množstvo ciev a nervových zakončení. Poranenie štruktúr v okolí operačnej rany môže spôsobiť dočasnú či trvalú necitlivosť či brnenie v operovanej oblasti. V snahe vyhnúť sa riziku, že pri operácii nebude odstránené dostatočné množstvo tkaniva, môže dôjsť k tomu, že sa opätovne začne vyvíjať ochorenie.

Po zákroku odporúčame držať končatinu vo vyvýšenej polohe, čo zmierni opuch a prípadnú pooperačnú bolesť, rehabilitovať a držať ranu v suchu. Rýchlosť a úspešnosť rekonvalescencie je do veľkej miery závislá od rehabilitácie postihnutej končatiny, jej postupného zaťažovania a precvičovania na udržanie rozsahu flexie a extenzie (ohnutia a natiahnutia), ktoré boli dosiahnuté pri operácii. Plné obnovenie funkčnosti je individuálne, výsledkom by mala byť plne funkčná ruka bez zatuhnutia.

Objednať na konzultáciu sa môžete priamo TU
Medicínske centrum ZDRAVOMED je neštátne zdravotnícke zariadenie poskytujúce služby všeobecných ambulancií pre dospelých, pediatrických a odborných ambulancií. Vysokú odbornosť lekárov potvrdzuje spokojnosť pacientov a kvalita poskytovaných služieb.

Kontakty

ZDRAVOMED 1
Cesta k nemocnici 23
974 01 Banská Bystrica
ZDRAVOMED 2
Cesta k nemocnici 1
974 01 Banská Bystrica
© 2021 Medicínske centrum ZDRAVOMED. Všetky práva vyhradené.
envelopephone-handset