Zdravie na jednom mieste
MENU
  1. >
  2. Skákavý prst

Skákavý prst

 

Stenotizujúca tendovaginitída alebo skákavý prst je ochorenie, ktoré postihuje šľachy a pútka prstov. Šľachy sú vlastne spojením medzi svalom a jednotlivými článkami prstov. Pútko tvorí viacero kruhov vytvárajúc tunel, cez ktorý prechádza šľacha. Pútka na prstoch presne vymedzujú miesto kadiaľ šľachy kĺžu. Za normálnych okolností šľachy hladko kĺžu v týchto tuneloch. Pri skákavom prste pútko, ktoré je na začiatku prsta v dlani zhrubne, v dôsledku čoho sa šľacha pri pohybe začne zasekávať. Pohyb prsta sa stáva bolestivým, šľacha sa zapáli, opuchne, v dôsledku čoho sa pohyb a bolesť ešte zhorší. Časom sa môže na šľache vytvoriť uzlík, ktorý potom bráni úplne pri pohybe prsta.

Príčina nie je vždy známa. Niektoré skákavé prsty sú spojené s inými ochoreniami, ako je reumatoidná artritída alebo cukrovka. Tiež úraz dlane alebo prsta môže byť spúšťacím faktorom. Vo väčšine prípadov je však príčina neznáma. Ochorenie začína bolestivosťou na začiatku prsta v dlani. Táto oblasť je citlivá na tlak. Často môžeme nahmatať bolestivý uzlík v tejto oblasti. 

Cieľom operácie je odstrániť skákanie prsta a zabezpečiť tak jeho plnú hybnosť. Tiež sa musí odstrániť opuch okolo šľachy tak, aby sa zabezpečil plný pohyb. Niekedy pomôže dlahovanie prsta a užívanie protizápalových liekov. Tiež môže pomôcť upravenie aktivít ruky. Ak konzervatívny spôsob liečby nepomôže, odporúča sa operácia. Zákrok sa robí v lokálnej anestézii a jedná sa o ambulantný zákrok. Cvičenie začína ihneď po operácii. Stehy sa vyberajú po dvoch týždňoch. Po zákroku odporúčame držať končatinu vo vyvýšenej polohe (zmierni to opuch a prípadnú pooperačnú bolesť), rehabilitovať, niekoľko dní držať ranu v suchu.

Rýchlosť a úspešnosť je do veľkej miery závislá od rehabilitácie postihnutej končatiny, jej postupného zaťažovania a precvičovania na udržanie rozsahu flexie a extenzie (ohnutia a natiahnutia), ktoré boli dosiahnuté pri operácii. Plné obnovenie funkčnosti je individuálne, výsledkom by mala byť plne funkčná ruka bez zatuhnutia.

Objednať na konzultáciu sa môžete priamo TU
Medicínske centrum ZDRAVOMED je neštátne zdravotnícke zariadenie poskytujúce služby všeobecných ambulancií pre dospelých, pediatrických a odborných ambulancií. Vysokú odbornosť lekárov potvrdzuje spokojnosť pacientov a kvalita poskytovaných služieb.

Kontakty

ZDRAVOMED 1
Cesta k nemocnici 23
974 01 Banská Bystrica
ZDRAVOMED 2
Cesta k nemocnici 1
974 01 Banská Bystrica
© 2021 Medicínske centrum ZDRAVOMED. Všetky práva vyhradené.
envelopephone-handset