Karpálny tunel sa vyskytuje v časti zápästia, kde pevné vláknité väzivo ohýbačov prstov pripája svaly prstov ku kostiam. Zasahuje do funkčnosti prepojenia nervov prvého až štvrtého prsta ruky a má na starosti citlivosť prstov ako aj jemnú motoriku ruky. Tento dôležitý nervový kanál má akýsi strop tvorený tuhým väzivovým pruhom, ktorý môže zhrubnúť a tlačiť na jemné nervové štruktúry vo vnútri ruky a spôsobiť tak nielen diskomfort, ale aj znemožniť používanie ruky v plnom rozsahu.
Syndróm karpálneho tunela, nazývaného aj zápästný syndróm je jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení ruky, ktoré prevažne postihuje ženskú časť populácie. Toto ochorenie býva často spôsobené pravidelným preťažovaním zápästia ruky alebo jednotvárnymi opakovanými činnosťami (napr. práca s počítačom). Pri tomto ochorení dochádza v dôsledku zhrubnutia spomínaného väzivového pruhu (stropu kanála) k zúženiu nervového kanála a na nerv ruky je tak vyvíjaný neustály útlak spôsobujúci pocit bolesti ako aj nočné tŕpnutie prstov.
Cieľom zákroku je odstránenie tlaku, mravčenia, necitlivosti a bolesti zápästia/prstov vyvolanej okolitými tkanivami, prípadne kosťami na zasiahnutý nerv. Zákrok sa uskutoční v lokálnej anestézii. Po zákroku je možné takmer ihneď odísť domov. Po zákroku odporúčame držať 1-2 dni ruku vo vyvýšenej polohe (zmierni to opuch a prípadnú pooperačnú bolesť), kľudový režim, držať ranu v suchu.
Rýchlosť a úspešnosť rekonvalescencie je do veľkej miery závislá od rehabilitácie postihnutej končatiny, jej postupného zaťažovania a precvičovania svalov na mieste postihnutia. Plné obnovenie funkčnosti je individuálne v rozmedzí od niekoľkých týždňov až po niekoľko mesiacov.